W maju nasza grupa wybrała się na przedstawienie pt. "Wanna Archimedesa". Sztukę odegrano na Scenie Impart, gdzie aktorzy przybyli aż z Warszawy . Przedstawienie było niesamowicie zgrane, a aktorzy byli bardzo entuzjastyczni, dzieci również! Na scenie Profesor Rozumny razem z Panią Magister opowiadali uczniom i widowni o odkryciach i wynalazkach, które zmieniły życie ludzkie na zawsze. Aktorzy stale podejmowali interakcje z dziecięcą widownią, przez co nasi podopieczni z łatwością zapamiętali wszystko, o czym była mowa, jak np. wynalezienie koła, grawitacja czy odkrycie Ameryki przez Kolumba. O każdym z tych pojęć śpiewane były piosenki, które nie dość, że wpadały w ucho, dodatkowo miały edukacyjny przekaz. Po powrocie z teatru, dzieci były zachwycone. Przez cały tydzień rozmawiały o tym , co one same mogłyby odkryć, a piosenki tak im się spodobały, że mogłyby słuchać ich godzinami. Kto wie, może wśród tych dzieci znajdą się przyszli wynalazcy?
To były ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia w Filii nr 23 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pani Ania, tym razem przygotowała dla dzieci niespodziankę. Był nią teatrzyk kukiełkowy i przedstawienie o smoku i księżniczce. Jak na prawdziwą bajkę przystało był morał i happy end. Na zakończenie dzieci miały możliwość przygotowania własnych kukiełek, które po powrocie do przedszkola posłużyły do tworzenia własnych przedstawień.
Dzięki uprzejmości Filii nr 23 Biblioteki Miejskiej mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z panią Ewą Kołodziejczyk, doktorem habilitowanym w dziedzinie literaturoznawstwo na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autorką serii książek dla dzieci o jaszczurce Cziczi. Pani Ewa ciekawie i z pasją opowiadała nam o Cziczi - jaszczurce z Karaibów, która codziennie musi się borykać z różnymi przeciwnościami losu, lecz mimo to się nie poddaje. Jaszczurka Cziczi dzięki budowaniu swojej pewności siebie, doskonaleniu się np. w znajomości obcego języka czy umiejętności pływania i odważnemu podejmowaniu decyzji jest ciekawą postacią, w której nie ma miejsca na rozczarowania samą sobą i otaczającym światem. Nasze przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały historii dzielnej jaszczurki, która jest niezwykle dynamiczna, radosna i zaskakująca.
Wiosna zawitała do nas na dobre. Zagościła również w Filii nr 23 Biblioteki Miejskiej. 10 kwietnia, na zajęciach bibliotecznych z p. Anią przedszkolaki poznały nowości książkowe opisujące wiosnę w przyrodzie. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną, własną wesołą żabkę.
17 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Kostki Rubika. Węgierski architekt i rzeźbiarz Ernő Rubik wynalazł jedną z najpopularniejszych układanek logicznych w 1974 roku. W języku węgierskim wynalazek nazwany jest "magiczną kostką" Rubik stworzył swoją łamigłówkę, aby wyjaśnić studentom zasady przestrzenności i trójwymiarowości. Kostka Rubika rozwija zdolność zapamiętywania i postrzegania geometrycznego. Dzięki niej równie szybko można przyswajać informacje. Podczas jej układania kształtuje się cierpliwość, wytrwałość oraz pamięć. Układanie kostki jest również świetnym sposobem doskonalenia koncentracji oraz umiejętności przewidywania następnych ruchów. Jest to przydatne w wielu dziedzinach nauki, chociażby w matematyce. Ernő Rubik układał swoją pierwszą kostkę 30 dni. W 1982 roku w Budapeszcie odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w układaniu tej łamigłówki. Wygrał je szesnastoletni Amerykanin z wynikiem 22.95 sekund. Obecny rekord świata wynosi 3.47 sekund. Pamiętajmy jednak, że robot stworzony przez Alberta Beera w 2017 roku ułożył kostkę w 0,637 sekundy. Naszym przedszkolakom jeszcze daleko do takich czasów, ale trening czyni mistrza. Z tej okazji, oprócz układania różnych rodzajów kostek przedszkolaki miały okazję pobawić się w wiele zabaw z wykorzystaniem kostek. Z okazji Światowego Dnia Kostki Rubika wszystkim miłośnikom tej logicznej układanki życzymy powodzenia i jak najlepszego czasu.